Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

W medycynie kluczową kwestią są specjalizacje poszczególnych lekarzy. Każdy lekarz zaraz po zakończeniu studiów wyższych jest lekarzem ogólnym, który jest w stanie zdiagnozować grypę i wykonać podstawowe badania oraz zabiegi lekarskie, ale jeśli rozpozna lub przynajmniej będzie podejrzewał cokolwiek groźniejszego, przewlekłego lub bardziej skomplikowanego, odeśle ze skierowaniem swojego pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Są okuliści zajmujący się oczami, są geriatrzy specjalizujący się w problemach osób w podeszłym wieku, są endokrynolodzy znający się na hormonach, są onkolodzy potrafiący leczyć nowotwory i jest jeszcze wielu innych specjalistów. Wśród nich są także lekarze medycyny pracy. Co jest ich specjalnością?

Szkodliwe warunki pracy

Powyżej przedstawione specjalności dotyczyły albo określonych partii ludzkiego ciała, albo określonych chorób, albo nietypowych stanów pacjenta, tak jak podeszły wiek. Można powiedzieć, że lekarze medycyny pracy należą do ostatniego z tych typów, ponieważ nie zajmują się ani konkretnymi układami naszego ciała, ani konkretnymi chorobami. Ich zadaniem jest rozpoznawanie wpływu warunków pracy na nasze zdrowie i kwalifikowanie nas do określonej pracy lub do podjęcia określonego zajęcia, na przykład do rozpoczęcia studiów wyższych.

Specjalizacja lekarzy zajmujących się medycyną pracy związana jest przede wszystkim z odkrywaniem schematów charakterystycznych dla niektórych warunków pracy, ale bardzo rzadko pojawiających się poza nimi. W praktyce oznacza to, że problem, który byłby trudny do zdiagnozowania dla lekarza pierwszego kontaktu, będzie problemem typowym i oczywistym dla specjalisty medycyny pracy. Taki lekarz posiada ekspertyzę z zakresu obecności określonych czynników negatywnie działających na nasze zdrowia w określonych warunkach naszej pracy, jak również dokładnie potrafi przewidywać działanie tych czynników i wie, czego powinien szukać w naszych organizmach.

Daje on znacznie wyższą szansę wczesnej identyfikacji chorób zawodowych.